WALKA ZE SMOGIEM. TRZEBA WYMIERNIE POMÓC MIESZKAŃCOM - Małgorzata Pępęk

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Do wyborów pozostało

Zegar odmierza czas do wyborów samorządowych

dni
:
godzin
:
minut
:
sekund

Smog jest największym problemem, jaki trapi nasze miasto. Problem zanieczyszczenia powietrza musi być bezwzględnie rozwiązany. Przede wszystkim sprzeciwiam się budowie spalarni czy jak to inaczej zostało nazwane ciepłowni śmieci (RDF). Trwaja postepowania o wydanie decyzji środowiskowych dla dwóch takich inwestycji - w okolicy wysypiska śmieci na Kabatach oraz na granicy Żywca z gminą Radziechowy-Wieprz.

Nie ma miejsca na spalarnie w Żywcu i w jego pobliżu! W Sejmie wielokronie mówiłam o tym problemie. Trzeba wesprzeć mieszkańców w walce ze smogiem. Wymiernie. Co może zrobić samorząd?

Proponuję szereg działań, które będą składać się na program systemowego rozwiązania problemu smogu. Wprowadzenie na stałe DARMOWEJ (dla dzieci i młodzieży do lat piętnastu oraz emerytów, rencistów, inwalidów i honorowych krwiodawców) oraz za symboliczną złotówkę komunikacji miejskiej dla mieszkańców Żywca, rozbudowa gazociągu i ciepłociągu oraz darmowe podłączenia do sieci, dopłaty do ekologicznych paliw, znaczące zwiększenie liczby dofinansowań do wymiany kotłów, nastawienie na odnawialne źródła energii (pompy ciepła, solary, energia ze słońca) to najistotniejsze działania, jakie wdrożę w tym zakresie. Zostaną wsparte budową kilku stacjonarnych tężni (inhalatoriów) solankowych, wzmożoną pielęgnacją zieleni, nowymi nasadzeniami oraz wdrożeniem na terenie miasta zintegrowanego transportu publicznego wzbogaconego o wypożyczalnie rowerów miejskich. Tabor MZK będzie stopniowo ulegać wymianie na pojazdy ekologiczne. Do wszystkich żłobków i przedszkoli wprowadzone zostaną oczyszczacze powietrza.

Projekt zostanie sfinansowany ze środków zewnętrznych przeznaczonych na politykę ochrony środowiska, „zieloną energię” oraz rozwój niskoemisyjnego transportu.

#ŻywiecMożemyWięcej

 

Udostępnij