DARMOWE PORADY PRAWNE

Jak cyklicznie co miesiąc zapraszam do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych, udzielanych przez mojego doradcę prawnego. Będzie dyżurować w moim Biurze Poselskim w Żywcu przy (ul. Rynek 21) w środę 25 października od godziny 13:00. Chętnych proszę o kontakt pod nr tel. 33 861 00 33.
Pozdrawiam serdecznie.

 


MIESZKAŃCY POWIATU ŻYWIECKIEGO W SEJMIE

We wtorek 10 października miałam okazję gościć w Sejmie mieszkańców Żywca i powiatu żywieckiego, których zaprosiłam na wycieczkę do Warszawy połączoną ze zwiedzaniem Sejmu RP.
Oprócz gmachu Sejmu moi goście mieli okazję zobaczyć jeszcze kilka innych pięknych miejsc, takich jak Łazienki Królewskie, Plac Zamkowy oraz stare i nowe miasto.
Atmosfera tego spotkania i wycieczki była rodzinna i sympatyczna. Było mi bardzo miło wszystkich gościć. Pozdrawiam.


Konkurs Wiedzy o Sejmie w Jeleśni

Organizacyjnie świetnie przygotowany był Zespół Szkół nr 2 w Jeleśni na przeprowadzenie Konkursu Wiedzy o Sejmie, który współorganizuję z przedstawicielami Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu RP. Ok. 70 uczniów z całej gminy Jeleśnia napierw wysłuchało krótkiej prelekcji na temat polskiego parlamentaryzmu, by po niej przystąpić do testu. Wyniki – bardzo wysokie! Gratuluję laureatom: Dominikowi Szewczykowi za I miejsce, Marcie Ficek, laureatce II miejsca oraz Maciejowi Gawronowi za III miejsce w konkursie, dziękuję wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu wiedzy oraz nauczycielom, którzy Was przygotowywali. Podziękowania kieruję tez do dyrektorów szkół, wicewójta Bronisława Jafernika i dyrektor ZS nr 2 Agnieszki Szumskiej za organizacyjne wsparcie! Był to debiut konkursu w gminie Jeleśnia, bardzo udany! Pozdrawiam serdecznie.


Konkurs Wiedzy o Sejmie w Porąbce

Konkurs Wiedzy o Sejmie dla uczniów po raz kolejny, dzięki gościnności wójta Czesława Bułki, zawitał dziś do Porąbki. Jako współorganizator jestem bardzo zadowolona z poziomu, jaki zaprezentowali uczestnicy. Wspólnie ze mną w Porąbce pojawili się pracownicy Wszechnicy Sejmowej, którzy przedstawili prelekcję na temat polskiego Parlamentu. Potem przeprowadziliśmy konkurs, a jego laureaci otrzymali sejmowe upominki. Wójt dla laureatów ufundował też wycieczkę do Sejmu. Gratuluję wszystkim uczestnikom i trzymam kciuki za jutrzejszą rywalizację w Jeleśni!


PODSUMOWANIE AKCJI „ŻYWIEC DLA RYTLA”

Wszystkim, którzy wsparli organizowaną przeze mnie akcję „Żywiec dla Rytla”, należą się ogromne brawa i podziękowania. Protokolarnie spisane zostały wszystkie materiały biurowe i szkolne, które zostały zapakowane do paczek i pojadą do Rytla dzięki anonimowej osobie, która osobiście je tam dostarczy.
Oprócz mnie inicjatywę wsparły (i JESZCZE RAZ serdecznie dziękuję za to w imieniu swoim, sołtysa Rytla Łukasza Ossowskiego oraz dzieci i młodzieży, uczącej się w Zespole Szkół w Rytlu):
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siennej
– Szkoła Podstawowa nr 3 w Żywcu
– Niepubliczna Szkoła Podstawowa Fundacji Królowej Św. Jadwigi w Przyłękowie
– Szkoła Podstawowa im. Górali Żywieckich w Okrajniku
– Ustronianka Sp. z o.o. w Ustroniu
– Śrubena Unia S.A. w Żywcu
– ALPLA Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o w Żywcu
– Blachotrapez Sp.z o.o. w Rabce-Zdroju
– LENKO S.A. w Bielsku-Białej
– eBiuro Market w Żywcu
– Gmina Jeleśnia
– Agnieszka Pal z Przyborowa
– Barbara Kasprzyk z Żywca
– Talik Agata z Żywca

oraz anonimowa osoba z powiatu żywieckiego, nieodpłatnie transportująca dary dla Rytla.


„Żywiec dla Rytla – podaruj zeszyt”

Szanowni Państwo,
Do 18 września organizuję akcję pn. „Żywiec dla Rytla – podaruj zeszyt”. Zbliża się rok szkolny, a my solidaryzując się z ofiarami nawałnicy na Północy Polski możemy pomóc rodzinom w potrzebie. Apeluję do wszystkich ludzi dobrego serca, aby robiąc zakupy szkolne nabyli kilka zeszytów więcej, może kredki, farby, długopisy, bloki, gumki, słowem wszystko, co jest potrzebne w szkole. Proszę o przekazanie ich do mojego biura poselskiego na żywieckim Rynku pod numerem 21 do końca przyszłego tygodnia. Przekazane przez nas materiały szkolne wyślemy do Zespołu Szkół w Rytlu. Jestem w kontakcie z sołtysem Rytla @Łukasz Ossowski, który bardzo ucieszył się z tej inicjatywy. Wyraźmy nasze współczucie dla poszkodowanych wyraźną, materialną pomocą! Proszę Was o to! Żywiec dla Rytla! 


Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla Kazimierza Pawlaka

W trakcie obchodów Święta Wojska Polskiego w Tychach w ub. środę miałam ogromny zaszczyt wspólnie z wicemarszałkiem woj. śląskiego wręczać odznakę „Zasłużony dla Śląskie. Pozytywna energia” Panu Kazimierzowi Pawlakowi – 95-letniemu żołnierzowi i działaczowi społecznemu, o który wnioskowałam do Kapituły Odznaczenia. Ponawiam gratulacje i szczere wyrazy wielkiego uznania dla zasług pana Kazimierza.


STANOWISKO W SPRAWIE SPOTKANIA Z POSŁANKA HENRYKĄ KRZYWONOS STRYCHARSKĄ W ŻYWCU

W związku z przesłanym do mediów oświadczeniem starosty żywieckiego niniejszym publikuję swoje stanowisko.
Spotkanie z posłanką i legendą opozycji Henryką Krzywonos, która do Żywca przyjechała na moje zaproszenie, było zaplanowane od ponad miesiąca. Uzyskałam wówczas ustną zgodę pani dyrektor Szkoły Muzycznej Jolanty Tomas na wynajem za opłatą sali koncertowej. To była nasza ustna umowa, która zobowiązywała. Wyjechałam wówczas na urlop. Pracownik biura poselskiego, w późniejszym czasie, już po zamówieniu i wydrukowaniu ogłoszeń w prasie oraz plakatów, otrzymał informację ze Szkoły Muzycznej, że zgody na wynajem sali koncertowej jednak nie ma.

Chcę wyrazić swój sprzeciw wobec nieprawdziwych informacji dotyczących uzgodnień zawartych pomiędzy mną a dyrekcją szkoły. Zarówno na gruncie prawa, jak również dobrych obyczajów ustne oświadczenia woli, choć posiadające mniejszy walor bezsporności, są jednakowoż wiążące.

Po powrocie z urlopu usiłowałam dodzwonić się do pani dyrektor Tomas, by wyjaśnić sprawę, z panem starostą też próbowałam się skontaktować. Było też nadane pismo z prośbą o wynajęcie sali, bo przyniesione przez pracownika biura poselskiego bezpośrednio do szkoły nie zostało w ogóle przyjęte.
Takie są standardy komunikowania za czasów Prawa i Sprawiedliwości.

Z pani dyrektor Tomas uczyniono kozła ofiarnego w całej sytuacji. Pan starosta Kalata zakazał organizacji spotkania w sali koncertowej, reglamentując tym samym dostęp mieszkańców do obiektu, który jest przecież wspólną, publiczną własnością.
PiS dzieli ludzi na lepszy i gorszy sort, nawet w Żywcu.

Budynek użyteczności publicznej, jakim jest szkoła, jest dobrem publicznym, który powinien służyć całej społeczności, niezależnie od światopoglądu czy przynależności.
Debata publiczna w każdym demokratycznym państwie jest czymś naturalnym a jej ograniczanie przy pomocy sztucznie kreowanych okoliczności uważam za niedopuszczalne.

Pan starosta Kalata, jak zwykle w sytuacji, która nie stawia go w dobrym świetle, zamiast powiedzieć prawdę, wydaje oświadczenie do mediów, cedując odpowiedzialność za zaistniałą sytuację na panią dyrektor.
Nie ma cywilnej odwagi powiedzieć, kto zakazał organizacji spotkania z Henryką Krzywonos w sali koncertowej. Cała Polska zareagowała na tę sytuację.

Starostwo oświadczyło, że placówki oświatowe nie są właściwym miejscem do organizacji spotkań, poza tymi kulturalnymi i lokalnymi. Tymczasem w sali odbył się już szereg takich wydarzeń. Jak to się ma na przykład do zorganizowanego w lutym w sali koncertowej wydarzenia z okazji 34. rocznicy zakończenia podbeskidzkiego strajku generalnego, z wyraźnym udziałem Stanisława Szweda jako przewodniczącego delegatów Solidarności czy Piotra Dudy, przewodniczącego komisji krajowej Solidarności. Przybyło też wielu działaczy i członków Prawa i Sprawiedliwości.
Kto wtedy wynajął salę i za jaką kwotę?

Przypominam, kto i z jakich pieniędzy, wybudował salę koncertową. Było to za czasów koalicji PO-PSL i starosty Andrzeja Zielińskiego. Środki, ponad 7 milionów złotych, pochodziły zarówno z Ministerstwa Kultury czyli z budżetu państwa, z naszych podatków.
Obiekt powinien być udostępniany bez podziałów politycznych wszystkim, czy na zasadzie płatnego najmu, czy też nie, bo to nasze dobro wspólne.

Nie pozwolimy na to, by nawet na poziomie lokalnym Prawo i Sprawiedliwość odbierało mieszkańcom możliwość korzystania z dóbr naszego kraju tylko dlatego, że nie są elektoratem PiS. Kończę dyskusję w tej sprawie.


78. rocznica wybuchu II wojny światowej

Mija 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. W wielu miejscach odbywają się podniosłe uroczystości, by pamięć o tamtych dniach nigdy nie zgasła, by uczcić bohaterów, dzięki którym żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, a miłość do Ojczyzny jest i będzie nadal przekazywana i wdrażana. Dziś szczególnie pamiętamy tych, którzy polegli w czasie II wojny światowej, na wszystkich frontach i miejscach kaźni. Polegli na polu chwały!


SPOTKANIE Z POSŁANKĄ HENRYKĄ KRZYWONOS-STRYCHARSKĄ

Spotkanie z posłanką Henryką Krzywonos-Stycharską w Żywcu miało odbyć się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej, ale mino wcześniejszej zgody na odpłatny wynajem dziś nie zostaliśmy tam wpuszczeni. Przypomnę, że samorządowa Szkoła Muzyczna podlega staroście z PiS. Spotkanie odbyło się przed budynkiem sali.
 
Dziękuję wszystkim z Was, którzy dziś przyszli na spotkanie z posłanką Henryką Krzywonos-Stycharską w Żywcu. Nie mnie przepraszać, że to wydarzenie nie odbyło się tam, gdzie wcześniej uzgodniłam, czyli w sali koncertowej żywieckiej Samorządowej Szkoły Muzycznej. Mimo wcześniejszej zgody – sali nie udostępniono mi za stosowną opłatą – cóż, szkoła podlega pod starostę będącego członkiem Prawa i Sprawiedliwości, które tworzy Państwo PiS – tylko dla „lepszego sortu”.
Uważam, że zainicjowany został pewien kolejny krok w walce o zmiany, które powinniśmy wspólnie wprowadzać w nasze otoczenie i nie godzić się tym samym na zawłaszczanie naszej wolności, na przystosowywanie demokracji tylko dla „swoich”. Nie możemy pozwalać na to, by Prawo i Sprawiedliwość decydowało o tym, co powinno być publicznie dostępne – bo jest własnością każdego z nas. To była decyzja polityczna wobec tych, którzy nie są zwolennikami obecnej polityki rządu. Spotkanie z Henryką Krzywonos w Żywcu niech stanie się kolejnym zalążkiem naszej lokalnej inicjatywy dla obrony demokracji. Padło dziś sporo ważnych pytań i słów, a samo spotkanie, które spontanicznie odbyło się przed budynkiem sali koncertowej dało wyraz temu, że trzeba być aktywnym, by bronić polskiej demokracji. Dziękuję Wam za to!