HALINA SZYMURA ZE ZŁOTĄ ODZNAKĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Pomóżmy rodzinie Funioków z Żywca.
Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego odebrała w żywieckim Kinie Janosik dziennikarka, reżyserka i reportażystka Halina Szymura, od dziesięcioleci związana z katowicką telewizyjna trójką. Ceremonię poprzedził seans filmowy, pełna sala gości miała okazję obejrzeć film Haliny Szymury pt. „Zwyciężyć śmierć – prof. Rudolf Weigl”, opowiadający o polskim naukowcu austriackiego pochodzenia, który opracował szczepoionkę na tyfus plamisty, ratując świat przed pandemią tej choroby.
O wyróżnienie Haliny Szymury wnioskowałam miesiąc temu, kapituła odznaczenia nie miała żadnych wątpliwości. Wręczyliśmy je współnie z marszałkiem Wojciechem Saługą.
Po projekcji filmu i wręczeniu odznaczenia mikrofon przechwycił przyjaciel Haliny Szymury, Juliusz Ursyn – Niemcewicz, światowej sławy tenor. Zaśpiewał dla niej kilka operetkowych szlagierów. Część z nich widownia odśpiewała wspólnie z nim na stojąco.

Halina Szymura, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego paryskiej Sorbony, to m.in. autorka programu „Nie tylko o muzyce”, prezenterka autorskiego cyklu „Ni ma jak Lwów”; współpracowała z regionalnymi stacjami telewizyjnymi we Francji. Była realizatorką wielkich gali koncertowych, prezentowała studia konkursowe, prowadziła wydarzenia muzyczne wspólnie z Bogusławem Kaczyńskim. Zrealizowała cykl programów z Jerzym Dudą Graczem, jest autorką i reżyserką widowisk teklewizyjnych z Zespołem Pieński i tańca „Śląsk”. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Ostatnia jej filmowa realizacja to film dokumentalny poświęcony profesorowi Zbigniewowi Relidze – „Profesor od serca”. Niezwykle wszechstronna jako dziennikarz, publicysta, prezenter i reportażysta.
Cieszę się, że w jej wyróżnieniu mogłam mieć swój osobisty udział.