PINK BUS NA TERENIE ŻYWCA I ŻYWIECCZYZNY

Drogie Panie! Już niebawem na terenie Żywca i Żywiecczyzny pojawi się różowy samochód zwany PINK-busem z materiałami informacyjnymi na temat profilaktyki raka piersi. To akcja podobna do tej, którą współorganizowałam z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego dla seniorów i związanej z kopertami życia (nadal można je odbierać w moim biurze poselskim).
Tym razem akcja odbywać się będzie z udziałem lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów i kobiet po mastektomii. Śledźcie moje profile na portalach społecznościowych oraz informacje w prasie.
W związku z akcją dla kobiet wystąpiłam z interpelacją do Ministra Zdrowia o objęcie refundacją tzw. mastektomii profilaktycznej. Jest wśród nas wiele pań obciążonych mutacją pewnych genów, które wywołują raka piersi. Jeśli panie obawiają się tej choroby, mogą zdecydować się na podskórną mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją piersi, która jednak w naszym kraju nie jest refundowana. Minister w odpowiedzi na moją interwencję stwierdził, że rozpoczęły się prace analityczne w tej sprawie. Potrzebne są jeszcze rekomendacje stosownych organów oraz opinia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

29250172_770209883174252_8013237847961150647_n