W sejmie

Bieżące informacje na temat mojej pracy w Sejmie i komisjach, przygotowywanych i złożonych interpelacjach, wystąpieniach, oświadczeniach i rozpatrywanych sprawach. Kliknij w powyższy banner sejmowy.

ŻYWIECKA KONKATRDRA NABIERZE NOWEGO BLASKU

Ogromnie się cieszę, że już wkrótce nasza żywiecka konkatedra nabierze nowego blasku. Już latem ubiegłego roku, kiedy trwał nabór wniosków w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego na inwestycje w obszarze kultury, związane z rewitalizacją obiektów zabytkowych, rozmawialiśmy z Panem Wojchem Saługą Marszałkiem Województwa Sląskiego, moim kolegą z ławy poselskiej z poprzedniej kadencji, o potrzebie odrestaurowania katedry.

Cieszę się, że dzięki pieniądzom zewnętrznym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, pozyskanym za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego przez nasza żywiecką parafię, to stanie się faktem. Wnioskowana kwota to 2 miliony 613 tysięcy złotych, a w zakres prac będą wchodzić działania konserwatorskie, budowlane i restauratorskie.
Muszę w tym miejscu podkreślić, że Śląski Urząd Marszałkowski i nasz marszałek województwa o nas nie zapominają. Co jakiś czas mamy nowe inwestycje finansowane ze środków wojewódzkich, czy to amfiteatr pod Grojcem czy nowy most na Sole, a ostatnio nowe przedszkole w Żywcu.

29217036_770252863169954_8706649422779040916_n

Zdjecie: Jan Mehlich


ZAPRASZAM NA BEZPŁATNE PORADY PRAWNE

W moim Biurze Poselskim w Żywcu przy ul. Rynek 21 cyklicznie i nieodpłatnie udzielane są fachowe porady prawne dla wszystkich zainteresowanych. Kolejny termin to 22 marca. Zapraszam do kontaktu w celu umówienia spotkania pod nr tel. 33 861 00 33. Pozdrawiam serdecznie.

28379152_1897473243598419_1941601198119432662_n


PINK BUS NA TERENIE ŻYWCA I ŻYWIECCZYZNY

Drogie Panie! Już niebawem na terenie Żywca i Żywiecczyzny pojawi się różowy samochód zwany PINK-busem z materiałami informacyjnymi na temat profilaktyki raka piersi. To akcja podobna do tej, którą współorganizowałam z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego dla seniorów i związanej z kopertami życia (nadal można je odbierać w moim biurze poselskim).
Tym razem akcja odbywać się będzie z udziałem lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów i kobiet po mastektomii. Śledźcie moje profile na portalach społecznościowych oraz informacje w prasie.
W związku z akcją dla kobiet wystąpiłam z interpelacją do Ministra Zdrowia o objęcie refundacją tzw. mastektomii profilaktycznej. Jest wśród nas wiele pań obciążonych mutacją pewnych genów, które wywołują raka piersi. Jeśli panie obawiają się tej choroby, mogą zdecydować się na podskórną mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją piersi, która jednak w naszym kraju nie jest refundowana. Minister w odpowiedzi na moją interwencję stwierdził, że rozpoczęły się prace analityczne w tej sprawie. Potrzebne są jeszcze rekomendacje stosownych organów oraz opinia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

29250172_770209883174252_8013237847961150647_n


PROJEKT USTAWY WS. JĘZYKA WILAMOWSKIEGO SKIEROWANY DO LASKI MARSZAŁKOWSKIEJ

Komisyjny projekt w sprawie nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym – chodzi o język wilamowicki – został – uwaga – skierowany do laski marszałkowskiej w celu dalszego procedowania. Tak zagłosowała Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Było kworum, mimo że niektórzy posłowie PiS opuścili narady śpiesząc się chyba do domów.


ŻYWIECCZYZNA W BOLLYWOODZKIM FILMIE

Moich przyjaciół z Indii, którzy kręcą na Żywiecczyźnie i w Bielsku film fabularny, gościłam w biurze poselskim przy udziale dziennikarzy. Aktorzy i reżyser oraz producent Vikash Verma opowiedzieli o swojej produkcji, ale przede wszystkim o fascynacji południem Polski i okolicami Żywiecczyzny, gdzie ich zaprosiłam do realizacji wielu ujęć jako przewodnicząca Polsko-Indyjskiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie. Uważam, że każdym sposobem należy promować Żywiec, Żywiecczyznę, nasze góry, okolice i atrakcje turystyczne.
Film pt. „Nie means nie” powstaje od dwóch miesięcy w Polsce, zdjęcia potrwają jeszcze kilka tygodni. Utrzymany w konwencji bolywood opowiada o miłości doświadczonych przez los Polki i Hindusa, a tłem społecznym obrazu są prawa kobiet. W roli adwokata zaprezentuje się znany w Indiach i na świecie Gulshan Grover, który wystąpił już w ponad 400 filmach, m.in. Marigold, Yes Boss, Duplicate, Boom. W filmie wystąpi też Anna Guzik, a główną rolę damską powierzono Natalii Bąk z Bielska-Białej, która grała wcześniej w produkcji krótkometrażowej.
Ekipa filmowców liczy blisko 40 osób. Film powstanie w trzech wersjach językowych – hindi, angielskiej i polskiej i ma trafić również na polski rynek filmowy.
W planach i przygotowaniu jest kolejna produkcja Studia G7 i Vikasha Vermy, w której zagra oraz wystąpi w roli współproducenta Steven Seagal. Przesłał nagranie z gratulacjami i słowami poparcia.


ŻYWIEC MOICH MARZEŃ – KONKURS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Rruszył organizowany przeze mnie konkurs na małą formę literacką, z okazji 750-lecia miasta Żywca. Konkurs kieruję do uczniów żywieckich szkół, gdzie przesłałam już jego regulamin. Chętni mają miesiąc czasu na przygotowanie – wypracowania, wiersza, listu lub innej formy tekstu, nawiązującego do tematu konkursu. Nagrody to wycieczki do Warszawy i upominki rzeczowe! A zatem:
Drodzy Uczniowie Szkół Podstawowych i kończący gimnazjum w Żywcu – zapraszam serdecznie. Pytajcie swoich wychowawców o szczegóły konkursu, albo kontaktujcie się z moim biurem poselskim tel. 861 0033, mail: malgorzatapepek.biuro@poczta.onet.pl. Serdecznie zapraszam!


ZAPRASZAM NA BEZPŁATNE PORADY PRAWNE

Zapraszam Państwa do skorzystania z comiesięcznych, bezpłatnych porad prawnych udzielanych w moim biurze poselskim w Żywcu. Najbliższe spotkanie to 22 luty. W przypadku chęci skorzystania zapraszam do kontaktu osobistego, telefonicznego (33) 861 00 33 lub mailowego malgorzatapepek.biuro@poczta.onet.pl. Pozdrawiam serdecznie!


NOWA ANTYSMOGOWA AKCJA „LIST DO SĄSIADA”

Akcja „List do sąsiada” to kolejna propozycja samorządu województwa śląskiego. Pomysł polega na wysłaniu listu do osoby, o której wiemy, że przyczynia się do zanieczyszczania powietrza.
Materiały edukacyjne są do pobrania ze strony: powietrze.slaskie.pl

27657259_1878290018850075_6532834117793234466_n (1)


OŚWIADCZENIE W SPRAWIE PIKIETY ANTYABORCYJNEJ W ŻYWCU

W związku z organizacją przez Fundację Życie i Rodzina pikiety w Żywcu, skierowanej również pod moim adresem, informuję, że głosowałam za skierowaniem projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie do dalszych prac w sejmowych komisjach. Mimo że podobnie jak ja głosował Jarosław Kaczyński i liczna grupa posłów PiS, Fundacja Życie i Rodzina nie pikietuje pod ich biurami poselskimi, co świadczy o podwójnych sta…ndardach moralnych tych, którzy mnie atakują. Podkreślam, że wspomniane głosowanie nie było, jak twierdzą, głosowaniem nad wejściem w życie ustawy, lecz nad skierowaniem jej do dalszego procedowania. Opowiedziałam się za kobietami i przeciw instrumentalnemu, przedmiotowemu ich traktowaniu przez aktywistów antyaborcyjnych i polityków PiS.
Stawianie mi w tym kontekście zarzutu, że pokazuję się publicznie w towarzystwie osób niepełnosprawnych, których organizacje i działalność od zawsze wspieram, jest niegodne. Jest dowodem hipokryzji i obłudy osób, które w politycznej walce ze mną zasłaniają się ludźmi, którym pomagam.
Z kolei publiczne epatowanie drastycznymi zdjęciami zakrwawionych płodów, czego systematycznie dopuszczają się działacze ruchów pro life, świadczy o ich bezduszności i elementarnym braku wrażliwości. Ludzie kreujący się na „nieustraszonych” obrońców dzieci, świadomie i z premedytacją narażają dzieci na oglądanie makabrycznych, groźnych dla ich psychiki obrazów. To przemoc w przestrzeni publicznej, nie mająca nic wspólnego z prawem do nieskrępowanego wygłaszania opinii, ani tym bardziej z chrześcijańską troską o dobro drugiego człowieka.
Nawiązując do uchwały, pod którą się podpisuję, uważam, że neutralne światopoglądowo państwo musi szanować poglądy każdego obywatela, a to oznacza, że w polityce i w życiu społecznym wartością jest nie wojna, lecz kompromis. I taki mamy od 1993 roku. U jego źródeł stoi uznanie, że życie jest fundamentalnym dobrem człowieka, a troska o życie i zdrowie należy do podstawowych obowiązków państwa, społeczeństwa i obywatela.
Pokażmy, że Polki i Polacy nie powinni toczyć wojen o prawne i ustawowe restrykcje, mające wyręczać sumienie. I że zamiast podpierać system wartości wprowadzaniem zakazów, po prostu te wartości w swoim codziennym życiu realizują.


XIII Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej zakończone

XIII Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej zakończone! Brało w nich w nich dział 46 załóg, w tym 5 załóg z Ukrainy, Litwy i Grecji. Przygotowano 8 konkurencji obejmujących pozorowane zdarzenia m.in. na stoku Dębowiec, przełęczy Przegibek czy lotnisku. Objęłam patronatem honorowym zadanie pn. „Neoplan”, które rozegrane zostało w nocy na parkingu Auchan w Bielsku. Scenariusz zakładał atak terrorystyczny na autokar w okolicy stacji paliw. W tym zadaniu uczestniczyła większa liczba służb, nie tylko ratownicy. Najlepszym Koordynatorem Medycznym w tym zadaniu okazała się drużyna pogotowia ze Szczecina i to do nich powędrował mój puchar! Serdeczne gratulacje oraz podziękowania dla organizatorów. Rozmach wydarzenia był ogromny, a edukacyjny cel – osiągnięty!